Listopadowe zmagania polkowickich sztangistów

Miesiąc listopad dla polkowickich sztangistów był bardzo wymagający i zarazem udany. Reprezentanci Górnika zdobywali medale, poprawiali rekordy Polski i rekordy życiowe.

Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów.

Na początku miesiąca w Nowym Tomyślu odbyły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w Nowym Tomyślu podczas których reprezentanci Górnika zdobyli 6. medali.

Oleksandra Lykhobytska w swoim debiutanckim starcie w Mistrzostwach Polski została mistrzynią Polski w kategorii wagowej do 55 kg. Oleksandra w rwaniu wydźwigała rekord życiowy – 76 kg, a w podrzucie 94 kg.

Również w kategorii do 55 kg, ale brązowym medalistą mistrzostw Polski został Tomasz Żełem. Ponadto Tomek ustanowił nowe rekordy Polski w rwaniu (92 kg) do lat 17 i 20. W podrzucie natomiast Tomek zaliczył 101 kg co łącznie mu to dało 193 kg w dwuboju.

W kategorii wyżej, czyli do 61 kg startował Tomasz Rosoł, który tym razem zakończył rywalizację na drugim stopniu podium. Niestety nie udało się Tomkowi obronić tytułu mistrza Polski z poprzedniego roku. Tomek wyrwał 100 kg i 120 kg podrzucił. Wygrał Mikołaj Dach z Opalenicy.

Startujący w kategorii wagowej do 89 kg Bartosz Kocyło z wynikiem 255 kg w dwuboju (115 kg w rwaniu i 151 kg w podrzucie. Bartek nieudanie atakował 120 kg w rwaniu oraz 157 kg w podrzucie i ostatecznie zawody zakończył na 5. miejscu.

W wadze do 96 kg wicemistrzem Polski został Patryk Sawulski, który uzyskał 337 kg w dwuboju (156 kg w rwaniu i 181 kg w podrzucie). Patryk stoczył wyrównaną walkę o złoty medal, ale lepszy okazał się od niego reprezentant Budowlanych Opole Paweł Kulik.

Wicemistrzem Polski w kategorii do 102 kg został Jakub Michalski, który ustanowił rekord Polski w podrzucie do lat 23 – 191 kg. W rwaniu uzyskał wynik 145 kg co łącznie mu dało 336 kg w dwuboju. Jako jedyny z reprezentantów Górnika miał 6. udanych podejść. Wygral Daniel Goljasz z Wisły Puławy.

W ostatnim dniu zawodów wystąpiła dwójka naszych zawodników – Igor Osuch (kat. 109 kg) i Mateusz Kasina (kt. +109 kg). Igor z wynikiem 330 kg w dwuboju (150 kg w rwaniu i 180 kg w podrzucie) zdobył brązowy medal. Igor krótko przed mistrzostwami Polski brał udział w Mistrzostwach Europy do lat 20, w których zajął 4. miejsce z wynikiem 342 kg w dwuboju (158+184). W najwyższej kategorii powyżej 109 kg KPC Górnik Polkowice reprezentował Mateusz Kasina, który pod długim rozstaniu od startów ponownie zaprezentował się na pomoście w zawodach. Uzyskał on 317 kg w dwuboju (145+172) i zajął 5. miejsce. W tej kategorii wygrał jeden z trenerów naszego klubu, a jako zawodnik reprezentujący Budowlanych Opole Arkadiusz Michalski – 387 kg w dwuboju (165+22). Wygrał on również klasyfikację OPEN według punktacji Sinclaira.

XV Memoriał im. Aleksandra Machowskiego

Tydzień po Mistrzostwach Polski we Wrocławiu odbył się XV Memoriał im. Aleksandra Machowskiego. Zawody odbyły się w podrzucie i były połączone z obchodami 60-lecia sekcji podnoszenia ciężarów WKS Śląsk Wrocław.

Memoriałowe zawody podzielone były na trzy kategorie wiekowe – do lat 16, 20 i powyżej lat 20. Wśród kobiet w najstarszej grupie wiekowej zwyciężyła Oleksandra Lykhkobytska, która poprawiła swój rekord życiowy – 98 kg. Na 6. miejscu sklasyfikowana została Martyna Mojsa, która zaliczyła w podrzucie 74 kg.

W grupie do lat 16 KPC Górnik Polkowice reprezentował Kordian Głód, który z wynikiem 100 kg zajął 5. miejsce. Wśród juniorów do lat 20 wygrał Bartosz Kocyło, który zaliczył dobre zawody podrzucając 155 kg. Trzeci był Tomasz Żełem, który ustanowił nowy rekord życiowy – 104 kg.

W najstarszej grupie Jakub Michalski zajął 3. miejsce – 185 kg, Patryk Sawulski był piąty – 175 kg, a Bartłomiej Barth siódmy – 172 kg.

W zawodach wzięło udział 43. zawodniczki i zawodników z 12. klubów.

Wielobój Atletyczny nr 4

W dniu 26. listopada we Wierzbnie odbył się Wielobój Atletyczny nr 4. Podczas zawodów wystartowała trójka zawodników z Polkowic – Filip Brach, Sebastian Bocian oraz Kordian Głód, który został najwyżej sklasyfikowany z całej trójki.

Sebastian Bocian do kategorii wiekowej do lat 12 zajął 13. miejsce. Kordian Głód i Filip Brach wystartowali w kategorii do lat 15 i kolejno zajęli 3. i 7. miejsce.

Zawody odbywały się w konkurencjach rwanie, podrzut, trójskok z miejsca, siła uścisku dłoni. Chłopcy do lat 12 oceniani byli przez sędziów pod względem techniki wykonania rwania i podrzutu.

W zestawieniu wszystkich rund Wieloboju Atletycznego do lat 12 Sebastian Bocian został sklasyfikowany na 14. miejscu. Kordian Głód na miejscu 4, a Filip Brach na miejscu 10 wśród chłopców do lat 15..

Powołania na zgrupowanie kadry

Tomasz Żełem i Bartosz Kocyło zostali powołani na obóz kadry do lat 20. Zgrupowanie odbędzie się na początku grudnia w Zakopanem. Trenerami kadry będa Marcin Dołęga i Grzegorz Chruściewicz.

44. Turniej Barbórkowy i Turniej o Puchar Burmistrza Polkowic

W dniu 03.12.2022 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Polkowicach odbędzie się 44. Turniej Barbórkowy i Turniej o Puchar Burmistrza Polkowic. Początek zawodów zaplanowano na godzinę 12:00.