Historia klubu

Działalność podnoszenia ciężarów w Polkowicach rozpoczęła się w 1972 roku. Inicjatorem tego pomysłu był Michał Garbaczewski. Początkowo ciężary funkcjonowały jako sekcja przy klubie TKS “Górnik” Polkowice.

Pierwszym medalistą mistrzostw Polski seniorów w historii polkowickich ciężarów jest Zbigniew Radzięciak. W 1975 roku stanął na trzecim stopniu podium. Startując w kategorii +110 kg uzyskał 310 kg w dwuboju. Rok później Polkowice mogły się pochwalić pierwszym w historii medalistą zawodów rangi międzynarodowej w podnoszeniu ciężarów. Podczas Mistrzostw Świata juniorów U20 Antoni Stąporek zdobywa brązowy medal. W kategorii wagowej do 82,5 kg uzyskał 305 kg w dwuboju.

W pierwszych latach funkcjonowania sekcji trenerami byli Michał Garbaczewski i Marian Poprawa. W latach osiemdziesiątych zawodników prowadzili Ryszard Baura, Zbigniew Radzięciak i Tadeusz Balewicz. Głównym szkoleniowcem był Ryszard Baura, jednak po jego tragicznej śmierci spowodowanej wypadkiem samochodowym jego stery w sekcji przejął Zbigniew Radzięciak.

Do roku 1988 sztangiści rywalizowali w 2. i 3. lidze.  W 1989 roku rozgrywki rozpoczęli w 1. lidze, jednak po jednym sezonie “Górnicy” spadli klasę rozgrywkową niżej i ponownie przez lata startowali w 2. lidze. Dobre wyniki w 1995 dały ponowny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej, jednak historia zatoczyła koło i ponownie po jednym sezonie polkowiccy sztangiści wylądowali w 2. lidze.

W 2000 roku sekcja przestała funkcjonować przy klubie TKS “Górnik” Polkowice. Klub Podnoszenia Ciężarów Górnik Polkowice został zarejestrowany jako stowarzyszenie kultury fizycznej przez co stał się niezależnym klubem.

W 2008 roku Szymon Kołecki zasilił szeregi “Górnika” i w swoim pierwszym roku reprezentowania barw klubu zdobył srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Po 8. latach wygrywającemu z nim wówczas Ilya Ilynowi z Kazachstanu udowodniono zażywanie substancji zabronionych w sporcie i mistrzem Olimpijskim został oficjalnie ogłoszony Szymon Kołecki. Reprezentant KPC Górnik Polkowice pomógł również drużynie w zdobyciu pierwszego w historii klubu medalu Drużynowych Mistrzostw Polski.

Do roku 2007 KPC Górnik Polkowice brał udział w rozgrywkach 2. ligi. W 2008 roku po awansie do najwyższej klasy rozgrywek reprezentanci klubu zapracowali na pierwszy w historii medal Drużynowych Mistrostw Polski. Przyczynili się do tego: Przemysław Chlebosz, Paweł Głód, Marcin Gruszka, Damian Inglot, Szymon Kołecki, Adam Kraska, Arkadiusz Michalski i Tomasz Wielebski. Na przestrzeni lat 2008-2016 KPC Górnik zdobył łącznie 6. medali DMP (2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2016). W 2017 roku “Górnik” spadł do 2. ligi, by w kolejnym roku ponownie awansować klasę rozgrywkową wyżej.

WSPIERAJĄ NAS